DMW Merkezimiz; Almanya / Köln'dedir.

16.07.2016

 

BASIN BÜLTENİ

 

DARBE TEŞEBBÜSÜNÜ ŞİDDETLE LANETLİYORUZ

 

Türk Ordusu, Asil Türk Milletinin bağrından doğmuştur.

 

Uluslararası Diplomatlar Birliği DMW Türkiye Başkanı Ferhat Bozçelik, dün akşam saatlerinde ülkemizde meydana gelen askeri darbe girişimlerine ilişkin bir açıklama yapmıştır.

DMW Türkiye Başkanı Ferhat Bozçelik; “halk iradesiyle seçilmiş ve meşru bir hükümete karşı dün akşam 22:00 sıralarında emir-komuta zincirine aykırı olarak, kendini asker sanan bir avuç vatan haini ve onun işbirlikçileri tarafından askeri darbe girişiminde bulunulmuştur.

Bu asla kabul edilemez bir durumdur. Şiddetle lanetliyorum. Üstelik bu bir avuç eşkıya, Türk halkına kurşun sıkmış ve Yüce Meclisimizi bombalama gaflet ve dalaletinde bulunmuştur.

Darbe teşebbüsünde bulunan bir avuç hain, şerefi ve mazisi insanlık tarihi ile başlayan Yüce Türk Milletinin bağrından kopan ve rütbeleri ne olursa olsun asla Türk Ordusunun bir mensubu olamazlar.

Yüce Türk Milleti, bu kanlı darbeye karşı, hayranlık uyandıracak bir direniş göstermiş, ülkesine, demokrasiye ve hükümetine sahip çıkmıştır. Türk halkına şükranlarımı sunuyorum. Bu uğurda şehit olan vatandaşlarımıza, güvenlik güçlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ayrıca demokrasiye sahip çıkarak, darbeyi kınayan siyasi parti liderlerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza ve medyamıza da teşekkür ediyorum.

Dün akşamdan bu yana başta Brüksel olmak üzere çeşitli Avrupa Başkentleriyle ve Avrupalı sivil toplum kuruluşları ile görüşmelerim oldu. Hepsinin ortak dili demokrasiydi. Başta partnerimiz European Business Club Başkanı Sayın Roch olmak üzere diğer tüm STK’lar da Türk Hükümetinin yanında olduğunu ve darbeyi lanetlediklerini dile getirdiler.

Şimdi kenetlenme ve birlik beraberlik zamanıdır. Askeri vesayet Türkiye’nin asla kaderi olamaz. Şu da unutulmamalıdır ki halk iradesi üstünde başka hiçbir güç yoktur ve olamaz da”