DMW Merkezimiz; Almanya / Köln'dedir.

DMW TÜRKİYE-EBCA-GAÜ BİRLİKTE KKTC'DE RESMİ ZİYARETLERDE BULUNDU

03 KASIM VE 27 KASIM 2015

Barışa Giden Yolda Kıbrıs Uluslararası İşbirliği ve Yatırım Zirvesi nedeniyle, iki kez resmi ziyaret yapılmıştır.

03 KASIM 2015

      

DMW Diplomatlar Birliği Türkiye ve GAÜ Heyeti; Cumhurbaşkanı Sayın Mustafa Akıncı'yı makamında ziyaret etti. 28 Kasım 2015'de yapılacak olan Barışa Giden Yolda Kıbrıs Uluslararası İşbirliği ve Yatırım Zirvesi hakkında bilgi verdi. Zirveyi fevkalade önemsediğini söyleyen Akıncı, sözlerini şöyle sürdürdü. "Henüz barış görüşmelerinde yolun başındayız. Umudumuzu koruyoruz ancak hakların ne diyeceği de önemli. Kıbrıs Türk halkı barıştan umutlu. Bu yüzden bu Zirve'de ekonomik anlamda Kıbrıs için çok ciddi sonuçlar doğuracaktır." Dedi.

DMW Başkanı Ferhat Bozçelik'de Kıbrıs için siyasi ve diplomatik girişimlerin yanı sıra, ekonomik girişimlerin de önemli olduğunu, bundan dolayı İşbirliği ve Yatırım Zirvesi'nin Kıbrıs'a yeni bir umut olacağını söyledi.

27 KASIM 2015

    

DMW Diplomatlar Birliği Türkiye - EBCA ve GAÜ'den oluşan Heyet, Cumhurbaşkanı Sayın Mustafa Akıncı ve Başbakan Sayın Ömer Kalyoncu'nun resmi daveti üzerine, kendilerini makamlarında ziyaret etti.

EBCA Başkanı Zibigniew Roch; yarın yapılacak olan Zirve'ye ilişkin Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk'a bilgi verildiğini Zirve'nin Avrupa Birliği tarafından da kayıt altına alındığını ve desteklendiğini söyledi. DMW Başkanı Ferhat Bozçelik ise; Zirve'ye katılımın çok yüksek olduğunu ve Kıbrıs için ciddi yatırıların söz konusu olduğunu söyledi.

Heyet daha sonra Başbakan Sayın Ömer Kalyoncu'yu ziyaret etti. Zirveye ilişkin son bilgileri veren EBCA Başkanı Zibigniew Roch ve DMW Başkanı Ferhat Bozçelik'ten sonra konuşan Sayın Başbakan; "Zirveyi himaye etmekten dolayı mutluyuz. Kıbrıs'ta bir ilk olan Zirveye katılımcılar da gerçekten çok iyi ve uluslararası düzeydedir. Ben yarın hem açılışa hem de akşam gala yemeğine geleceğim" dedi.