DMW Merkezimiz; Almanya / Köln'dedir.

24.04.2015

 

BASIN BÜLTENİ

 

ERMENİ MESELESİ KULLANILIYOR

 

Paskalya Bayramında Papa’dan Ermenilere Yanlış Hediye

 

Uluslararası Diplomatlar Birliği (DMW Türkiye) Başkanı Ferhat Bozçelik, DMW Ankara Temsilcisi Av. Hakan Kayaaslan ve Avrupa İşadamları Kulübü (European Business Club Association-EBCA) Başkanı Zbigniev Roch, “1915 Olayları” konusunda ortak açıklama yaptı.

DMW Türkiye Başkanı Ferhat Bozçelik; “Katolik Dünyasının Ruhani Lideri Papa Franciscus’un, 1915 olaylarının 100. yılında ölenleri anmak için Vatikan'da düzenlediği ayinde, “20. yüzyılın ilk soykırım kurbanlarının Ermeni toplumu olduğunu söylemesi, büyük bir talihsizliktir.  Paskalya Bayramı’nda Papa Ermenilere yanlış hediye vermiştir. Türkler kullanılmıştır.” Dedi. “Vatikan’daki ayine Ermenistan Cumhurbaşkan Serj Sarkisyan’nın katılması da tesadüf değildir. Aynı şekilde Avrupa Parlementosu’nun da bu yönde karar alması son derece tehlikeli ve yanlı bir girişimdir. Oysa bu meselenin tarihçilere bırakılması en doğru karardır.” Aklı selim olan Birleşmiş Milletler ve Almanya olmak üzere pek çok ülke, açıklamanın doğru olmadığını belirtti.

DMW Ankara Temsilcisi Av. Hakan Kayaaslan ise Türkiye olarak gösterdiğimiz tepkilerde son derece haklıyız. Bu açıklamaların hepsi tarihi dayanağı olmayan, Türkiye’yi köşeye sıkıştırmayı amaçlayan, siyasi kararlardır. Özellikle Avrupa Parlementosu aldığı bu kararla; Avrupa’nın kuruluş felsefesinin en önemlilirinden biri olan “sonsuz barışa” ihanet etmiştir.

Avrupa İşadamları Kulübü (European Business Club Association-EBCA) Başkanı Zbigniev Roch da yaptığı açıklmada; “Vatikan gibi dini bir Kurumun, barışı, sevgiyi, hoşgörüyü savunması gerekirken, ayrıştırıcı ve tarihsel gerçekliği henüz netleşmemiş bir olayı bu şekilde açıklaması çok yanlıştır. Bizim bugünlerde barışa ve huzura ihtiyacımız var. İslam Dünyası ile Hıristiyan Dünyasının arasındaki barış ve güven yeniden tesis edilmelidir. Doğru bir açıklama değildir. Dedi.