DMW Merkezimiz; Almanya / Köln'dedir.

06.06.2014

 

BASIN BÜLTENİ

 

AVRUPA BİRLİĞİ KIBRIS TÜRKLERİNE HAKSIZLIK EDİYOR

 

Uluslararası Diplomatlar Birliği Başkan Yardımcısı ve Türkiye Başkanı Ferhat Bozçelik, AB’nin Kıbrıslı Türklere yaptığı haksızlıkları çok iyi bildiklerini söyledi.

“Kıbrıslı Türkler'in AB Tarafından Tam Olarak Anlaşılmadığı İnancındayız. Öyle Olmasaydı İzolasyonlara, Ambargolara Bir Son Verilmiş Olacaktı."

Lefkoşa, 6 Haziran 2014 Cumhurbaşkanı Vekili, Cumhuriyet Meclisi Vekili Sibel Siber, Kıbrıslı Türklerin AB tarafından tam olarak anlaşılmadıkları inancında olduklarını ifade  etti. Uluslararası Diplomatlar Birliği’nden bir heyet Cumhurbaşkanı Vekili, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber’i ziyaret etti.

Cumhuriyet Meclisi’nde gerçekleştirilen kabulde Uluslararası Diplomatlar Birliği Genel Başkanı Yardımcısı ve Türkiye Başkanı Ferhat Bozçelik, Uluslararası Diplomatlar Birliği Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Lukas Lunne, Diplomatlar Birliği Türkiye Yönetim Kurulu Üyeleri Serhat Akpınar, Uğur Özgöker ve AB Başdanışmanı Musa Karademir’den oluşan heyete GAÜ Rektörü Prof. Dr. Yıldırım Öner eşlik etti. Kabulde konuşan Bozçelik; davetten dolayı delegasyon adına teşekkür etti ve bu ziyaretin onlar  için bir onur  olduğunu kaydetti.

Kuzey Kıbrıs’ın dostları olduklarını ve  Kıbrıs sorunun çözümüne katkı koymaya çalıştıklarını kaydeden Bozçelik, AB’nin Kıbrıslı Türklere  yaptığı haksızlıkları da çok iyi bildiklerini söyledi. Bozçelik, AB’nin insan haklarını koruyup bunun gereğini yerine getirmesi gerektiğini ama Kıbrıslı Türklerin adada insan hakları açısından çok zarara uğradığını belirtti. AB içinde bölünmüş tek ülkenin Kıbrıs olduğunu dile getiren Bozçelik, çaba göstererek bunu ortadan kaldırmayı ümit ettiklerini söyledi.

AB’nin adada Kıbrıslı Türklere ayrımcılık yaptığını kaydeden Bozçelik, bunun uzun süredir dile getirilmesine rağmen ortadan kaldırılmamasının üzücü olduğunu belirtti. Dışişleri Bakanlığı ile de bu konuda ne yapılabileceğini görüştüklerini söyleyen Bozçelik, AB’nin Kıbrıslı Rumlara tanıdığı hakları Kıbrıslı Türklere de tanıması gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Vekili, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber de ziyaretten memnuniyet duyduklarını kaydetti ve güzel sözlerinden dolayı Bozçelik ve beraberindeki heyete teşekkür etti. AB tarafından tam olarak anlaşılmadıkları inancında olduklarını ifade eden Siber, öyle olmasaydı izolasyonlara, ambargolara bir son verilmiş olacağını belirtti. Kıbrıslı Türklerin sürekli barış eli uzalı bir halk olduğunu ve bu uygulamaları hak etmediğini vurgulayan Siber, çözüm olacaksa iki taraf arasında olacağını kaydetti.

Güney Kıbrıs’ın devlet kimliğiyle her platformda sesini duyurduğunu, sportif-kültürel faaliyetlerde yer aldığını söyleyen Siber, Kıbrıslı Türklerin ise hiçbir platformda yer alamadığını ifade etti. Bir çok platformda gözlemci statüsünde yer alma taleplerinin bile reddedildiğini kaydeden Siber, sağlıklı bir çözüm için iki toplumun da sesine kulak verilmesi gerektiğini belirtti.

AB’nin Kıbrıs Türk toplumunun sesine ambargo koymaması gerektiğini söyleyen Siber, Kıbrıslı Türklerin AB’de iki sandalye hakkı bulunduğunu ve demokratik yollardan seçilmiş milletvekillerinin bu sandalyelerde Kıbrıslı Türklerin sesi olması gerektiğini belirtti. Ambargoların toplumun iradesinin sesine uygulanmaması gerektiğinin altını da çizen Siber, aslında şu an çözümü barışı destekleyen sese ambargo uygulandığını dile getirdi.

Demokratik Avrupa için sanatsal ve kültürel faaliyetlere ambargo uygulamanın hoş olmadığını da belirten Siber, Kıbrıslı Türker için sesini duyan, anlayan ve yardımcı olmaya çalışanların paha biçilmez olduğunu söyledi.