DMW Merkezimiz; Almanya / Köln'dedir.

02.05.2014

 

BASIN BÜLTENİ

 

TÜRKİYE'DEKİ ÇALIŞMALAR; DMW DİPLOMATLAR BİRLİĞİ'NE

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER EKONOMİK VE SOSYAL KONSEY (ECOSOC) ÜYELİĞİ GETİRDİ

 

Türkiye ile AB arasında bugüne kadar köprü görevi gören DMW Uluslararası Diplomatlar Birliği, yıllardır sürdürdüğü yoğun çabalarının karışlığını aldı. Birlik, üç yıl önce başvurduğu Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi’nin (ECOSOC) üyeliğine kabul edildi.  Üyelikte Birliğin Türkiye Temsilciliğinin son üç yılda yaptığı çalışmaların etkin bir rol oynadığını söyleyen Uluslararası Diplomatlar Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Türkiye Başkanı Ferhat Bozçelik, “Bu üyelik ülkemizin uluslararası arenadaki konumuna ve tanıtımına büyük katkılar sağlayacaktır” dedi.

Türkiye’nin AB üyeliğinin yanı sıra Kıbrıs meselesi, Fransa’daki sözde Ermeni soykırım yasa tasarısı, Avrupa’daki İslam karşıtlığı ve son olarak da Almanya’da öldürülen Türkler konusunda yaptığı çalışmalarla dikkatleri üzerine çeken Uluslararası Diplomatlar Birliği, bir ilke daha imza attı. Kurulduğu günden bu yana Türkiye’nin Avrupa’ya ait olduğunu savunan ve bu konuyu her platformda dile getiren Birlik, 3 yıl önce başvurduğu ECOSOC üyeliğine 1 Mayıs itibariyle kabul edildi. ECOSOC içinde danışmanlık statüsüne kavuşan Birlik, bundan sonra BM’nin komisyon toplantılarına, insan hakları mekanizmalarına davet edilecek ve bu kuruluşların karar alma süreçlerinde etkin bir roller alacak.

“Türkiye'nin Tanıtımına Büyük Katkı Sağlayacak”

Uluslararası Diplomatlar Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Türkiye Başkanı Ferhat Bozçelik ise, ECOSOC üyeliğinde Türkiye’deki çalışmaların dikkate alınmasının gurur verici olduğunu kaydetti. Bunun Türkiye’de sivil toplum örgütlerine verilen değerin bir göstergesi olduğunu vurgulayan Bozçelik, “Birlik olarak bugüne kadar Türkiye ile AB arasında köprü görevi görüyorduk. BM’deki yeni statümüzle birlikte artık Türkiye ile tüm dünya ülkeleri arasında bir köprü olmaya çalışacağız. BM şemsiyesi altında başta Kadının Statüsü Komisyonu, Sürdürülebilir Kalkınma Komisyonu ile Nüfus ve Kalkınma Komisyonlarının çalışmalarında aktif olarak görev yapacağız. Birliğin 10 yıldan beri devam eden AB Komisyonu Akreditesi ve AB’nin resmi danışmanı statüsü Mayıs ayı ile birlikte ECOSOC üyeliği ile taçlandı. Bu büyük bir gurur. Bu üyelik ülkemizin uluslararası arenadaki konumuna ve tanıtımına da büyük katkılar sağlayacaktır. Bu üyelik ayrıca Türkiye’de faaliyet gösteren STK’lar için de önemli bir örnek teşkil edecektir” diye konuştu.

“Sosyal Sorumluluk Projelerine Daha Fazla Destek”

Üyeliğin üç yıldan beri sürdürülen çalışmaların sonucunda geldiğini hatırlatan Bozçelik, üç yılığına verilen BM’deki bu statünün kalıcı olması için bundan sonra çok daha aktif olarak çalışacaklarını kaydetti. Bozçelik ayrıca BM’nin bundan sonra den ülkemizdeki sosyal sorumluluk projelerine hibe ve kredi verilmesi gibi konularda daha etkin olarak çalışacaklarını söyledi.