DMW Merkezimiz; Almanya / Köln'dedir.

AVRUPA BİRLİĞİ

GÜNCEL

Gymnich Toplantısı Slovakya’nın Ev Sahipliğinde Gerçekleşti

AB Dışişleri Bakanları Gayrıresmi (Gymnich) Toplantısı, AB Dönem Başkanı Slovakya’nın ev sahipliğinde, 2-3 Eylül 2016 tarihlerinde Bratislava’da gerçekleşti. AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, AB Küresel Gündemi’ne ve güvenlik politikalarına ilişkin güncel gelişmeler tartışıldı. Geleneksel olarak AB’ye aday ülkelerin temsilcileriyle de bir araya gelinen etkinlik kapsamında, AB ülkeleriyle aday ülkelerin dış politikaya ilişkin oluşturabileceği işbirliği alanları görüşüldü.

3 Eylül 2016 tarihinde gerçekleştirilen “Türkiye” konulu özel oturumda, AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, AB üyesi ülkelerin Dışişleri Bakanlarıyla Türkiye’deki son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerini paylaştı. Bakan Çelik, Gymnich toplantıları kapsamında ayrıca tüm üye ve aday ülkelerin temsilcilerinin katıldığı “Terörizmle Mücadele ve Radikalleşmenin Önlenmesi” başlıklı oturumda da mevkidaşlarıyla görüş alışverişinde bulundu. Toplantılar kapsamında Bakan Çelik, Yüksek Temsilci Mogherini ve Avrupa Komisyonunun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ile ikili temaslarda bulundu. 15 Temmuz darbe girişimi ve terör örgütü FETÖ’ye karşı alınan önlemler, terörle mücadele, Türkiye-AB ilişkileri, göç krizi ve vize serbestisinde gelinen nokta, AB Bakanı Çelik’in Avrupalı muhataplarıyla ele aldığı temel konular arasında yer aldı.

Almanya’da AfD Oylarını Artırıyor

4 Eylül 2016 tarihinde,  Almanya’nın Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde gerçekleşen seçimlerin sonucunda, mülteci karşıtı söylemi ile bilinen Almanya için Alternatif Partisi (Alternative für Deutschland- AfD) Başbakan Merkel’in partisi olan Hristiyan Demokrat Birliği’ni (Christlich Demokratische Union Deutschlands – CDU) geride bırakarak Sosyal Demokratların ardından ikinci sıraya yerleşti. Yüzde 20,8 oyla 18 sandalye kazanan AfD'ye ilk tebrik, Fransa'da aşırı sağcı Ulusal Cephe'nin lideri Marine Le Pen'den geldi. 

Mecklenburg-Vorpommern, Başbakan Merkel’in doğduğu eyalet olması nedeniyle CDU’nun buradaki oy kaybı daha da dikkat çekiyor. AfD’nin yükselişi, Başbakan Merkel tarafından mültecilere yönelik uygulanan “açık kapı” politikasına tepki olarak yorumlanıyor. Bilindiği üzere, son bir yıl içerisinde Almanya’ya 1 milyonun üzerinde mülteci gelmişti. Benzer şekilde, Mart 2016’da üç eyalette gerçekleşen seçimlerde de Başbakan Merkel’in partisi CDU’nun oyları azalmıştı. 2013 yılında kurulan AfD ise bugüne kadar ülkedeki 16 eyaletten 9’unda parlamentoya girmeyi başardı.

Kaynak: İktisadi Kalkınma Vakfı