DMW Merkezimiz; Almanya / Köln'dedir.

DMW'NIN GÜÇLÜ ORTAĞI EBCA BAŞKANI TÜRKİYE'YE GELDİ

 

EUROPEAN BUSINESS CLUB ASSOCIATION (EBCA) GENEL BAŞKANI ZBIGNIEV ROCH, 1-4 TEMMUZ TARİHLERİ ARASINDA İSTANBUL'DAYDI.

 

EKOVİTRİN DERGİSİ TARAFINDAN HER YIL VERİLEN "YILIN STARLARI ÖDÜLÜ"NDE BU YIL

AB İŞ DÜNYASI ONUR ÖDÜLÜ ROCH'A VERİLDİ. 

      

DMW Başkanı Ferhat Bozçelik, EBCA Başkanı Zbigniew Roch, DMW Yönetim Kurulu Üyesi Zühre Bozçelik, EBCA Danışmanı Witold Karapyt, DMW Başkan Yrd. Musa Karademir. 

-*-

              

AVCILAR AB HİBELERİ KONUSUNDA "PİLOT" İLÇE SEÇİLDİ

 

İstanbul'da Kaldığı süre boyunca; İş, Siyaset ve Medya Dünyası ile Bir Araya Gelen Roch; Avcılar'da Karatay Yayıncılık'ın Organize ettiği Toplantıda konuştu.

Karatay Yayıncılık imtiyaz sahibi Cemal Karatay; “böylesine liyakatli dostları Avcılarda misafir etmek ve onlara ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.”

DMW Uluslararası Diplomatlar Birliği Başkanı Ferhat Bozçelik yaptığı konuşmada; “Cemal Karatay ile geçmişe dayalı dostluğundan bahsederek, Almanya’da büyüyen biri olarak, bir dönem Avcılar’da yaşadım. Cemal Bey bana, Avcılar için bir şeyler yapmalısın. Avcılar’da pek çok sosyal, ekonomik ve kültürel sorunlar var dedi. Ben de Avrupa Birliği’nin pek çok hibeleri, fonları ve destekleri var. Bunlardan faydalanmak gerekir. Geçmişte bunu yaptık, şimdi de Avcılar için yapabiliriz dedim. Avcılar için, Brüksel’de önemli temaslarda bulundum. Bizim en güçlü partnerimiz olan EBCA Başkanı Roch’u Avcılar’a davet ettim. Şu andan itibaren, AB hibe ve fonları için “Avcılar’ı Pilot İlçe” seçtik. Her türlü desteği sağlayacağız. Aynı zamanda da EBCA’nın İstanbul Temsilciliği’ni Avcılar’da açacağız.” Dedi.

European Business Club Association (Avrupa İş Kulübü) Başkanı Zbigniew Roch ise konuşmasında; “Avcılar’da olmaktan mutluluk duydum. Burayı gezme imkanım oldu. Sanayi, üniversite, turizm, liman, deniz iç içe. Burada çok projeler yapılabilir. Mesleki gelişim, sosyal projeler, yatırım projeleri, girişimcilik, teknoloji. Her şeyi yapmak mümkündür. Ancak bunun için gerçekten Avcılar’da yaşayan insanların bu projelere destek vermesi ve arkasında durması gerekir. Avrupa Birliği için sivil toplum desteği çok önemlidir. Biz Polonya’da bunu başardık, sizler de başarabilirsiniz.” Dedi.

Toplanın bir başka konuşmacısı ise, İstanbul Sanayici ve Yatırımcı İş Adamları Derneği Başkan Yardımcısı Turgut Tarlığ idi. Tarlığ; İSİYAD olarak biz, DMW ve EBCA ile işbirliği içindeyiz. Bu projeden büyük heyecan duyuyor ve destekliyoruz. Dedi.

Amasyalılar Dernekler Federasyonu Başkanı ve Anadolu Konfederasyonu Başkan Yardımcısı İsmail Aktaş da yaptığı konuşmada; Avcılar’da yaşayan ve iki sivil toplum kuruluşunun yöneticisi olarak, Avcılar’ın pilot ilçe seçilmesi gurur verici. Şimdi hepimiz bu projeye sahip çıkmalıyız. Dedi.

Akademisyen ve Avrupa Birliği proje uzmanı Musa Karademir’de Avcılar’da yapılacak olan projelerin nasıl yapılacağını, hangi konuların projelendirileceğini anlattı. Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye sağladığı mali yardımlar var. Ayrıca yine Türkiye’nin üye olduğu AB Programları bulunuyor. Erasmus+, HORİZON 2020, COSME vb. programların bütçeleri milyarlarca Euro’dur. Bunları takip etmek, hazırlamak ve sunmak bizim elimizdedir. Önemli olan projelerin nasıl yapılacağını, hangi konuların projelendirileceğini iyi anlamaktır.