DMW Merkezimiz; Almanya / Köln'dedir.

                    


        

      

      

 

Avrupa Birliği Komisyonu tarafından desteklenen, Avrupa İş Kulübü (EBCA-European Business Club Association) ve DMW Uluslararası Diplomatlar Birliği (International Diplomats Union) akredite olduğu, Avrupa Bioekonomi Kongresi Polonya'nın Lodz Şehri'nde 20-21 Kasım'da yapıldı. Resmi Açılışını Avrupa Birliği Parlamentosu eski Başkanı Prof. Dr. Jerzy Buzek yaptığı toplantıya, Avrupalı siyasiler, bürokratlar, akademisyenler, iş insanları ve teknokratlar katıldı. KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kongre’ye, KKTC Dışişleri Bakanı sıfatı ile resmen kabul edildi. KKTC Heyeti’nde KKTC Antalya Başkonsolosu Mustafa Kemal Beyazbayram, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkan Vekili Yüksel Akay ve Girne Amarikan Üniversitesi Kurucular Kurulu Başkan Vekili Asım Vehbi vardı. 

Enerjiye AB’den 2025’e kadar 130 Milyar Avro Destek

20-21 Kasım tarihleri arasında Polonya’nın Lodz Şehri’nde yapılan Bioekonomi Kongresi’nde, enerji, eğitim, sağlık, teknoloji, Ar-Ge, yeni ve alternatif enerji kaynakları ve AB’nin geleceği tartışıldı. Kongre’de öne çıkan en önemli başlık ise; “AB’nin enerjiye 2025 yılına kadar, 130 Milyar Avro’luk destek sağlayacağı” oldu.

Kongre’de bir konuşma yapan DMW Başkanı Ferhat Bozçelik; “Türkiye’nin yükselen değer olduğunu, son 15 yılda yaptığı yatırımlarla, dünyada fark yarattığını, Türk ekonomisinin büyümeye devam ettiğini ve bundan sonra da özellikle enerji, eğitim, sağlık, alt yapı hizmetleri, inşaat, teknoloji, otomotiv sektörlerinde hızla büyümeye devam edeceğini söyledi.

Zirve’nin en önemli konuşmacılarından biri olan AB Komisyonu Biyoteknoloji ve Sanayi Araştırmaları Müdürü Dr. Christian Patermann yaptığı konuşmada, AB’nin enerji, ileri teknoloji, Ar-Ge çalışmalarına çok önem verdiğini, bu konuda yeni fonlar ve finansal desteklerin yolda olduğunu” söyledi.      

Polonya ile AB Hibeleri Konusunda Ortak Projeler

Avrupa Birliği Komisyonu tarafından desteklenen, Avrupa İş Kulübü (EBCA-European Business Club) ve DMW Uluslararası Diplomatlar Birliği (International Diplomats Union) akredite olduğu, Avrupa Bioekonomi Kongresi sonrasında genel bir değerlendirme yapan Ferhat Bozçelik; ülkemiz ve KKTC için son derece önemli sonuçları olduğuna inandığım bu kongreye katılmak çok isabetli bir karar oldu. Biz zaten DMW olarak Avrupa Birliği’ne akrediteyiz. Ancak Avrupa’daki gelişmeleri de uzaktan takip etmiyoruz. Bizzat içindeyiz. Bu Zirve’den birkaç önemli sonuç çıktı. Birincisi KKTC Dışişleri Bakanı’nın resmen tanınması oldu. İkincisi ise enerji alanında 2025’e kadar AB’nin 130 Milyar Avroluk destek paketinden, Türkiye’nin faydalanmasını sağlamış olmak. Üçüncüsü ise AB hibe ve desteklerinden, Polonya ile derin işbirliği yaparak daha geniş alanda faydalanma fırsatı olmuştur.