DMW Merkezimiz; Almanya / Köln'dedir.

    

 

15 TEMMUZ’U ALMANYA’DA ANLATTIK

DMW Uluslararası Diplomatlar Birliği (International Diplomats Union)

ve

EBCA Avrupa İş Kulübü  (European Business Club)

Ortaklaşa Düzenlediği Toplantı, 22 Temmuz 2017’de Almanya’nın Stuttgart Şehri, Schloss Oedheim Şatosu’nda yapıldı.

 

 DMW Başkanı Ferhat Bozçelik, Schloss Oedheim Şatosu’nda düzenlenen toplantıda 15 Temmuz gerçeğini, Avrupalı siyasetçilere, diplomatlara ve iş insanlarına anlattı.

 

Toplantıya; Polonya Hükümetini temsilen, Dr. Andrzej Siemaszko, Oedheim Belediye Başkanı Ulrich Ruoff, Polonya Konsolosu Czeslaw Bartela, Fransa Konsolosu, İsviçreli Enerji Yatırımcısı Dr. Gustav R. Grob, Lüksenburg Ticaret Sanayi Odası Genel Sekreteri gibi önemli isimler katıldı. Ayrıca Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden katılan pek çok önemli şahsiyet, 15 Temmuz gerçeğini, bizzat Ferhat Bozçelik’ten dinlediler.

150’ye yakın Avrupalı dinleyiciye Almanca seslenen Bozçelik; “Darbenin her türlüsüne karşıyız. Biz demokrasiye ve hukuka saygılı bir devletiz. 15 Temmuz gecesi yaşanan FETÖCÜ darbe girişiminde Meclisimiz bombalandı. Devlet kurumlarımız resmen işgal edildi ve halkın üzerine acımasızca ateş açıldı. 249 insanımız şehit oldu. Asker kisvesi altındaki bu caniler, köprüleri, devlet kurumlarını işgal etmeye kalktılar. Ancak halkımız kahramanca bunlara karşı geldi. 15 Temmuz üzerinden bir yıl geçti. Bu bir yıl içinde, ekonomik ve siyasi anlamda her zamankinden daha güçlüyüz. Avrupalı yatırımcılar, Türkiye’ye gelmeye devam ediyor. DMW olarak biz de işbirliği ve yatırım zirveleri ile yatırımların artmasına katkı sağlıyoruz.

15 Temmuz’da AB’den yeterince ve güçlü bir destek maalesef göremedik. Bu müttefikliğimize ve ortaklığımıza elbette ki zarar verdi. Tüm bunların dışında, bazı AB üyesi ülkelerin Türkiye’yi iç siyaset malzemesi yapması ve Türkiye AB’nin parçası değildir demesi diplomatik nezakete ve ortaklığa aykırıdır. Biz, Avrupalı dostlarımızın bizi anlamasını ve desteğini bekliyoruz. Türkiye’nin Avrupa Birliği ve Almanya ile yaşadığı sıkıntılar, diplomasi ve açık kapı politikası ile normalleşecektir. Almanya ile Türkiye derin bağları olan müttefik iki devlettir.” Dedi.

Polonya Hükümet temsilcisi Dr. Andrzej Siemaszko yaptığı konuşmada; “2. Dünya Savaşın’dan sonra Batı’dan koptuk. AB’ye tam üye olmadan önce, bizde geçmişte darbeler yaşadık. Darbeler demokrasinin önündeki en büyük engellerdir. Türkiye’de yaşanan darbeyi onaylamak mümkün değildir. Darbeyi tekrar kınıyoruz.” Dedi.

Toplantıda konuşma yapan EBCA Başkanı Zbigniew Roch ise; “Darbeden hemen sonra Aralık 2016’da, DMW’nin partneri olarak, Türkiye’de III. Uluslararası İşbirliği ve Yatırım Zirvesi’ne katıldık. Türkiye’ye güveniyoruz ve yanındayız mesajı verdik. DMW ile derin ve köklü işbirliğimiz devam edecek. Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için EBCA olarak biz de diplomatik girişimler yapmaya hazırız. Türkiye’nin yeri AB’dir. Dedi.

Toplantının bir başka ve önemli konuşmacısı ise İsviçreli Enerji Uzmanı Dr. Gustav R. Grob oldu. Grob; “Türkiye’de enerji alanında son derece ciddi yatırımlar yapılıyor. Türkiye, bölgesinde önemli bir enerji oyuncusudur. Bu gerçeği görerek, biz de Türkiye’de yatırım yapma konusunda istekliyiz.” Dedi.

Toplantı sonrasında, DMW’nin Almanca’ya tercüme ettiği 300 sayfalık “15 Temmuz Darbe Kitabı” Ferhat Bozçelik tarafından Polonya Hükümet Temsilcisi Dr. Andrzej Siemaszko’ya sunuldu. Siemaszko; “bu Kitabı Polonya Hükümetine sunacağım” dedi.

Toplantı sonrasında verilen kokteylde; DMW Başkanı Ferhat Bozçelik, ilgi odağı oldu. Katılımcıların Türkiye ve darbe üzerine sordukları soruları, tek tek ve içtenlikle yanıtlayan Bozçelik, 15 Temmuz Kitabını diğer katılımcılara da hediye olarak verdi ve Türk Misafirperverliğini göstermek üzere, katılımcıları Türkiye’ye davet etti.