DMW Merkezimiz; Almanya / Köln'dedir.

    

III. ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ ZİRVESİ 10 ARALIK 2016’DA

FLORYA CROWNE PLAZA OTEL’DE GERÇEKLEŞTİ.

ZİRVENİN ANA TEMASI 

“ YATIRIMLAR ÜLKESİ GÜÇLÜ VE GÜVENİLİR TÜRKİYE ”

ZİRVE’DE AVRUPA VE AMERİKAN GELEN DİPLOMATLAR, AKADEMİSYENLER VE İŞ İNSANLARI KONUŞTU. TÜM KONUŞMACILARIN ORTAK GÖRÜŞLERİ;

“ 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ DEMOKRASİYE HÜKÜMETE KARŞI YAPILMIŞTIR ” OLDU.

 

DMW Uluslararası Diplomatlar Birliği olarak, ülkemize ve hükümetimize destek olmak için; Avrupa ve Amerika’dan diplomatlar, iş insanları ve akademisyenleri bir araya getirdi. Yabancı Diplomatlar; Batı’nın Türkiye’ye gereken desteği vermediğinin altını çizdi. Türkiye geleceğin parlayan yıldızıdır ve Türkiyesiz bir AB düşünülemez dediler. Ayrıca Batı’da medya kuruluşlarının Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a haksız ithamlarda bulunduklarını belirttiler.

Aynı şekilde Yabancı Yatırımcılar; biz Türkiye’ye inanıyoruz. Türkiye çok stratejik konumdadır. Yatırım yapmaya geldik. Türkiye’de terör var, gitmeyin dediler ama biz korkmuyoruz. Geldik. Türkiye’nin ve Türkiyeli dostlarımızın yanındayız. Diye açıklama yaptılar. Zirve’ye ayrıca Türkiye’den siyasetçiler, büyükelçiler, akademisyenler, sivil toplum kuruluş başkanları, iş insanları, Türk ve Avrupalı medya kuruluşları katıldılar.

Zirve’ye DMW Başkanı Dr. Günther Meinel, European Business Club Başkanı Zbigniew Roch, Alman Sanayi ve Ticaret Odası’ndan Frank Kaiser, Almanya’dan Gazeteci ve Tv Program Sunucusu Stefanie Rhein, Haskoll Desingn Başkanı Ian Williams, Klüh Türkiye Genel Müdürü Altınay Gökşin konuştu. Ayrıca yabancı yatırımcı ve diplomatlar da dinleyici oldu.

Türkiye’den ise DMW Türkiye Başkanı Ferhat Bozçelik, Müteahhitler Birliği Başkanı ve DEİK Başkan Yardımcısı Mithat Yenigün, Sivil Dayanışma Platformu Başkanı Ayhan Oğan, TAVAK Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen, Amerikan Türk İş Geliştirme Konseyi Başkanı Uğur Terzioğlu. Türkiye İş Kadınları Derneği Başkanı Nilüfer Bulut, Midwood İcra Kurulu Başkanı Emin Günal, Metal Yapı Genel Müdürü Akın Karali, Altınbaş Holding Başkanı Vakkas Altınbaş, Kemerburgaz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çağrı Erhan, İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas, Marmara Grubu Vakfı Başkan Vekili Büyükelçi Ertuğrul Kumcuoğlu, BNC Grup Başkanı Nilgün Gülen, Diplomatik Konsey Türkiye Temsilcisi Av. Doç. Dr. Mehmet Köksal ve İş Kadını Sıdıka Atalay konuşmacı oldu.

Zirve’de 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ve milletimizin kahramanlıklarının anlatıldığı, 310 sayfalık özel baskılı “Turkey’s 15th 15 July” kitabı hediye edildi. Zirve haber kanallarında, gazetelerde, internet portallarında yer almıştır.

Zirve, ülkemizde yaşanan terör saldırılarına rağmen, yabancı misafirlerimizin; Türkiye’ye destek olmak, güven duyduklarını belirtmek, Türkiye’nin haksızlığa uğradığının söylemeleri ve yatırım yapılacağını belirtmeleri bakımında oldukça etkili olmuştur. Zirve Avrupa Birliği Komisyonu ve Parlamentosu’na ve Birleşmiş Milletler’e “Rapor” olarak sunulmuştur. 

 

   

-VİZYONUMUZ-

Güçlü Türkiye’nin Geleceğine Küresel Katkı Sağlamak

  -MİSYONUMUZ-

Yatırımcı ile Yatırımı Bir Araya Getirecek Argümanları Oluşturmak

 

YATIRIMLAR ÜLKESİ GÜÇLÜ VE GÜVENİLİR TÜRKİYE

Türkiye dünyaya açılan penceredir. Asya, Avrupa, Afrika, Ortadoğu ekseninde yer alan bir ülkedir. Aynı zamanda Afrika, Avrupa, Balkanlar, Karadeniz, Orta Doğu ve Orta Asya Coğrafyalarına da hitap eden jeopolitik bir konumu vardır.

Türkiye dünyanın 16. büyük ekonomisidir. 78 milyonu aşan genç ve dinamik nüfusu, dünyanın her yerinde yatırım yapan yatırımcıları ile geleceğin parlayan yıldızıdır. Güçlü Türkiye’nin ana hedefi ise dünya ekonomisinde ilk 10’a girmektir.

Türkiye, bölgesinde yatırım için en güvenilir partnerdir. Özelleştirme programı, tüketim eğilimleri, pazar olanakları ve fırsatları ile yabancı yatırımcıları cezbetmektedir. Üstelik enerji açısında da Orta Asya ve Ortadoğu’ya çok yakındır. Jeoekonomik ve jeostratejik açıdan da “enerji geçiş koridor” ülkesidir.

Türkiye son 10 yılda en çok yabancı sermaye çeken ülkelerin başında gelmektedir. Başta bankacılık ve finans olmak üzere enerji, iletişim, sanayi, hizmet, inşaat ve diğer sektörlerde yatırım yapan yabancı yatırımcı Türkiye’ye güvenmektedir.

Para&Yatırım&Yatırımcı birbirinden ayrılmaz üçlüdür. Bundan dolayı küresel sermaye güven duyduğu her limana demir atmaktadır. Güvenli bir Yatırım Limanı olan Güçlü Türkiye için; “Yatırım ve İşbirliği Zirvesi” düzenlemek üzere “İki Kıta’nın Birleştiği İstanbul’dan yola devam ediyoruz.

İlkini Mayıs 2015’de yaptığımız Zirve’ye enerji, inşaat, gayrimenkul, iletişim, teknoloji, ArGe, lojistik, tekstil, tarım, demir-çelik gibi farklı sektörden yerli ve yabancı yatırımcı bir araya gelerek, ikili görüşmeler yoluyla yatırım fırsatlarını değerlendirdi. Geçen yıl yapılan Zirve’ye 70’i yabancı yatırımcı olmak üzere, 300 iş insanı katıldı.

İkinci Zirveyi ise Kasım 2015’de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nde yaptık. KKTC Başbakanı himayesinde yapılan Zirve’ye; Türkiye, Almanya, Polonya, Amerika, Çin, Kazakistan, Rusya, Moldovya gibi ülkelerden 40’a yakın yabancı yatırımcı, 50’ye yakın Türk iş insanı katıldı. Zirve içerik ve katılımcı sayısı bakımından KKTC’de bir ilk oldu.

Bu yıl ülkemizde ve dünyada yaşanan ekonomik, siyasi ve sosyal gelişmeler, yatırımcıyı yeniden düşünmeye sevkederken, Türkiye’de yaşanan başta FETÖCÜ darbe girişimi olmak üzere, PKK ve diğer terör olayları, Türkiye’yi global ekonomiden koparmamıştır. Ayrıca Türk Halkının Milli İradeye sahip çıkması, tarihe altın harflerle yazılacaktır.

Böyle bir atmosfer içinde gerçekleşen “ III. İstanbul Uluslararası İşbirliği ve Yatırım Zirvesi ” Türkiye’nin dünya ile barışık, dostluk ve iyi ilişkiler içinde olduğunun göstergesi bakımından önemlidir.

Metal Yapı Konut’un ana sponsorluğu’nda gerçekleşecek olan Zirve’nin bu yıl ki Ana Teması; “Yatırımlar Ülkesi Güçlü ve Güvenilir Türkiye”dir. 

 

         

         

         

      

      

 

Detaylı Bilgi için / Detailed Information: www.isbirligizirvesi.org